Ana Donanım Elemanları

Genellikle bilgisayarın kasasının içerisinde bulunan parçalardır. Bunlara ana kart, işlremci, ekran kartı, ram, rom, sabit disk gibi parçaları örnek verebiliriz.
Anakart (Mainboard)
 
Bilgisayar ile ilgili temel birimlerin ( CPU, Ram, Ekran Kartı, Modem, Tv kartı, Ethernet kartı, Ses kartı ... ) üzerine takıldığı, bu birimler ve diğer çevre birimlerin veri aktarımının yapıldığı en önemli parçalardan biridir. Üzerinde kendine ait chipsetleri yer almaktadır. Genellikle 2 adet olan bu chipsetler kuzey (north bridge) ve güney (south bridge) köprüsü olarak da adlandırılırlar.
Bunların temel görevi işlemci, RAM, harddisk, ekran kartı, modem vb. donanım bileşenleri arasındaki veri akışını düzenleyerek işlemciden aldığı komutlar aracılığıyla verileri ilgili birimlere ulaştırmak ve enerji gereksinimlerini sağlamaktır.
 
Merkezi İşlem Birimi (CPU- Central Processing Unit)

Merkezi işlem birimi; bilgisayarın program komutlarını bellekten aldıktan sonra kodlarını çözerek karşılığı olan işlemleri yerine getiren elemanıdır.
Ayrıca veriler üzerinde mantıksal kıyaslamalar, aritmetiksel işlemler ve kontrol işlemlerini gerçekleştirir. Bilgisayar üzerindeki tüm parçaların iletişimi işlemci üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle bilgisayarın beyni olarak da tanımlanır.
İşlemcinin performansını, sahip olduğu çekirdek yapısı ve saat çarpanı (kaldırabildiği elektrik akımı) sonucu elde edilen frekans değeri belirler. Ana kartta işlemciye ait özel bir yuva bulunur.

Bios (Basic Input - Output System)
 
Bilgisayarın çalışması için gereken temel işletim sistemine bios denmektedir. Bilgisayarın açılış sırasında yapılması gereken tüm işlemleri denetleyen, ayarlamaları yapan parçadır. Günümüzde en çok soket tipli çift çekirdekli işlemciler kullanılmaktadır.
 

Ekran Kartı

Bilgisayardaki sayısal verileri kullanıcının anlayacağı analog forma dönüştüren, sayısal verileri işleyerek şekiller, yazılar, semboller vb. görüntülerin monitöre aktarılmasını sağlayan karttır. Kendi üzerlerinde sayısal verileri işleyebilmek için RAM ve Cpu barındırırlar. Ekran kartları üzerindeki Cpu’lara daha çok Gpu (graphics processing unit – grafik işlemci birimi) adı verilir. Üzerindeki Ram ve Gpu’nun tipine göre çeşitlilik gösterirler

 
IDevice Icon Ana Donanım Elemanları
Show Anakart Image
Anakart
Show Merkezi İşlemci (CPU) Image
Merkezi İşlemci (CPU)
Show Bios Image
Bios
Show Ekran kartı Image
Ekran kartı