KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

Öğrenci Bilgi Sistemi Chrome Eklentisi

Öğrenci Bilgi Sistemine Not Girişleri için kullanabilecek KOUBS Not Giriş Eklentisi aşağıdaki linkten Google Chrome Web Tarayıcılarına yüklenebilir.

 

KOUBS Not Giriş Eklentisini Yüklemek İçin Tıklayınız

Sıkça Sorulan Sorular 

 • Genel

  1. Uzaktan Eğitim Programına kimler başvurabilir?

    

   Ülke genelinde, meslek ve genel liselerden mezun öğrencilerin büyük çoğunluğu örgün öğretimde okuma şansı bulamamaktadırlar. Ayrıca, orta öğretim mezunu öğrenci sayıları da giderek artmaktadır. Bilgisayar kullanım alanının çok fazla olması bu programa ilgiyi arttırmaktadır. Ayrıca, bir işte çalıştığı halde okumak isteyen ancak devam zorunluluğu nedeniyle okuyamayan kişilerin sayısında da büyük bir artış bulunmaktadır.

    

   Sonuç olarak, bu programa ilgi duyacak olan öğrenci potansiyeli oldukça fazladır. Bu nedenle, 2009-2010 öğretim yılında yüksekokulumuzda İşletme Yönetimi (Uzaktan Eğitim) Programı kapsamında 200 öğrenci alınacaktır

  2. Uzaktan Eğitim Programı nasıl sürdürülecektir?

   Programda yer alan derslerin tamamı konunun uzmanı olan öğretim elemanları tarafından, eğitsel kriterler dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Merkezi tarafından sağlanan öğretim platformu aracılığıyla öğrenciler ders notlarına rahatlıkla ulaşabileceklerdir.

    

   Her öğrencinin çalışmasının takibi danışman öğretim elemanı tarafından yapılacaktır. Öğrenciler dersin öğretim elemanıyla günün belirli saatlerinde sohbet uygulaması ile eş zamanlı iletişim kurabilecekleri gibi forum ile de ders çalışırken anlamadığı konuları dersin öğretim elemanıyla bilgisayar ortamında etkileşimli olarak tartışabilecektir.

  3. Uzaktan Eğitim Programına devam etmek için Kocaeli’nde bulunmam gerekiyor mu?

    

   Uzaktan Eğitim İşletme Programını takip ederken kayıt olmak/yenilemek, dönem sonu sınavlarına (final sınavları) ve yıl sonu uygulamalarına girmek dışında herhangi bir şekilde okula gelinmesine gerek yoktur.

  4. Normal öğretim ile uzaktan eğitim arasında bir fark var mı?

   Hukuki olarak hiçbir fark bulunmamaktadır. Sadece örgün eğitim alanlara göre uzaktan eğitim öğrencilerinin sürekli üniversiteye devam mecburiyeti bulunmamaktadır. Görülen derslerin içerikleri bire bir aynıdır. Dersler İnternet üzerinden verilecek şekilde hazırlanmaktadır.

  5. Diplomada bir fark olacak mı?

   Diploma örgün eğitimde verilen diploma ile birebir aynıdır, ayrıca üzerinde "uzaktan eğitim" ibaresi bulunmamaktadır.

    

  6. DGS (Dikey Geçiş Sınavı) hakkı var mı?

   Tüm meslek yüksek okulu öğrencileri gibi uzaktan eğitim öğrencileri için de DGS hakkı bulunmaktadır. Mezuniyetle birlikte girilecek sınav sonucunda başarılı olunursa 4 yıllık lisans programının 3. sınıfından devam edilebilir.

    

  7. Yatay geçiş yapabilir miyim?

   Uzaktan öğretim programından örgün eğitim programlarına yatay geçiş yapılamaz. Ancak uzaktan eğitim programlarına yatay geçiş yapabilirsiniz.

    

  8. Uzaktan Eğitim Programına başvuru yapmak için ön koşullar nelerdir?

   Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan programa öğrenci olabilmek için bu programları ÖSS'de tercih etmek ve yerleşmiş olmak;

   ÖSYM kılavuzundaki 6C Tablosunda belirtilen Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları ise sınavsız geçiş ile kaydolabilirler.

    

  9. Uzaktan Eğitim Programına kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

    

   • Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz.)
   • Nüfus cüzdanının onaylı örneği
   • İkametgâhı ile ilgili beyanı
   • 1985 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak Askerlik Durum Belgesi (1986-1987-1988 ve daha sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylardan bu belge istenmeyecektir.)
   • 6 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.)
   • Bakanlar Kurulunca belirlenerek Resmi Gazetede yayınlanacak Öğrenci Katkı Payının yatırıldığını gösterir makbuz. (Öğrenciler, katkı paylarını, Üniversitemiz kampüsünde de şubesi bulunan İş Bankası'nın Türkiye genelindeki herhangi bir şubesinden yatırabilirler.)

   30 TL öğrenci kayıt ücreti

    

  10. Uzaktan Eğitim Programına nasıl kayıt yapılabiliyor?

    

   Kayıt için gerekli belgelerle, akademik takvimde belirtilen kesin kayıt tarihlerinde şahsen müracaat ederek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

    

  11. Öğretim maliyeti nedir?

   Uzaktan Öğretim Öğrencileri, Örgün Öğretim öğrencileri gibi barınma adı altında, ev kirası, su, elektrik, yakacak, yiyecek, ulaşım ve kitap giderlerini kapsayan harcamalarından etkilenmeyeceklerdir. Ancak, öğrenci, Normal Öğretim harcı adı altında her yarıyıl 105- YTL ve Uzaktan Öğretim gideri adı altında da her yarıyıl KDV dahil 750- YTL ücret ödemek zorundadırlar.

    

   Sonuç olarak, 1 öğretim yılı için iki taksit halinde ödenecek toplam ücret [2x105 + 2x750] = 1.710- YTL'dir.

    

  12. Uzaktan Eğitim Programı kapsamında açılan İşletme Yönetimi programı hakkında ayrıntılı bilgiye nereden ulaşabilirim?

   Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan İşletme Yönetimi programının işleyişi, uzaktan eğitim yönetmeliği ve diğer birçok konu hakkında ayrıntılı bilgiye http://eders.kocaeli.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

    

    

  13. Uzaktan Eğitim Programını takip edebilmek için nasıl bir bilgisayarım olması gerekiyor?

   Internet bağlantısı olan bir bilgisayar dersleri sorunsuz takip etmek için yeterlidir.

    

  14. Uzaktan Eğitim Programını takip etmek için ileri düzeyde bilgisayar bilgisi gerekli midir?

   Programı takip etmek için ileri düzey bir bilgisayar bilgisi gerekli değildir. İnterneti günlük hayatında kullanan her kişi bu programdan rahatlıkla faydalanabilir.

  15. Öğretim-Öğrenim Yönetim Sistemini (Uzaktan Eğitim Platformunu) kimler kullanabilir?

   Uzaktan Eğitim bünyesinde yer alan dersleri verecek eğitmenler, derslere katılacak öğrenciler ve sistemin yönetiminden sorumlu yöneticiler kullanabilir.

  16. Öğretim-Öğrenim Yönetim Sistemine (Uzaktan Eğitim Platformunu) nasıl gireceğim?

   http://eders.kocaeli.edu.tr adresine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak Uzaktan Eğitim Platformunu kullanabilirsiniz.

    

  17. Uzaktan Eğitim Platformuna giriş yapmak için gerekli olan 'Kullanıcı Adı' ve 'Şifre'yi nasıl alabilirim?

    

   Kullanıcı adı ve şifreniz kayıtlardan sonra Kocaeli Meslek Yüksekokulu Öğrenci İşleri tarafından sisteme tanıtılacaktır. Sisteme kaydınız tamamlandıktan sonra kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz aşağıdaki şekilde olacaktır.

   Kullanıcı adı: Öğrenci Numaranız
   Şifre: TC Kimlik Numaranız'ın İlk 4 Hanesi,

   Kullanıcı adı değişmez bir bilgidir. Şifrenizi ise sisteme bir kez giriş yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz.

    

  18. Kullanıcı adı ve şifremi doğru girmeme rağmen sisteme bağlanamıyorum, ne yapmalıyım?

    

   Sorununuzu ue.isletme@kocaeli.edu.tr adresine iletiniz.

  19. Programda ders veren hocalarla iletişime geçilebiliyor mu?

   Öğretim elemanları dönem başında hafta içi iletişim saatlerini belirleyeceklerdir. Bu saatler arasından öğretim elemanlarına Sohbet Modülünü kullanarak derslerle ilgili soru ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. Ayrıca sistemde yer alan Forum ve Posta Kutusu Modülleri ile de öğretim elemanları ile iletişim kurabilirsiniz.

    

  20. Kocaeli’de kalabileceğim misafirhane/yurt var mı?

    

   Kocaeli'nde yüksek öğrenim yapan öğrencilerin kalabileceği yurtlar ve kapasiteleri şöyledir;


    

  21. Kredi ve Burslara Nasıl Başvuru Yapabilirim?

   Kredi başvurusu ÖSYM tercih formu ile yapılmaktadır. Kredi için daha sonra başvuru yapmak isteyenler, Temmuz ayının son haftası ile Ağustos ayının ilk haftasında Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Bu konudaki güncel bilgi ve tarihler için www.kyk.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

    

  22. Örgün sınıf eğitimi alabilir miyim? Kocaeli’nde bulunmam gerekiyor mu?

   Örgün sınıf desteğimiz bulunmamaktadır. ÖSYM Tercih Kılavuzlarında Kocaeli Meslek Yüksekokulunun İnternete Dayalı (UE) Uzaktan Eğitim yaptığı belirtilmiştir.

   Öğrencilerimizin dersleri takip etmesi, internet üzerinden sağlanmakta olduğundan, eğitim süresince Kocaeli'nde bulunmanıza gerek bulunmamaktadır.

   Dönem sonlarında yapılan Final sınavları için Kocaeli'ne gelmeniz gerekmektedir. Sınav tarihleri Akademik Takvim bağlantısında mevcuttur.

    

   Final sınavlarına ilişkin detay planları (hangi dersin sınavına hangi gün-saat-bina-derslik ve sırada gireceğiniz), sınavlardan 2 hafta önce Öğretim Platformumuz içerisinden ilan edilir.

 • Kocaeli MYO İşletme Yönetimi

  1. Stajımı ne zaman, nerelerde ve kaç iş günü yapmam gerekiyor?

   Stajınızı 1. yılın sonunda bulunduğunuz yerde veya başka bir yerde, mesleğinize uygun bir birimde yapabilirsiniz.

  2. Sınavlar nasıl gerçekleşecek?

   Dönem içi sınavları sistem üzerinde yer alan Sınav  modülü kullanılarak test şeklinde ya da Ödev modülü kullanılarak ödev verme/gönderme ile gerçekleştirilecek.

    

   Dönem sonu sınavları (final) ise Kocaeli Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde test olarak yapılacak.

    

  3. Ara sınav ve finalin ortalamaya katkıları nasıldır?

   Dönem içinde zorunlu olarak bir ara sınav, en az bir adet kısa sınav ve ödev yapılmaktadır. Final sınavı ise dönem sonunda yüksek okulumuzda test usulü olarak yapılır.

   Yıliçi notunun %20'si final notunun %80'i alınıp toplanarak ortalama not belirlenir. Son olarak bu ortalama notun harf karşılığı o dersin son değerlendirmesi olarak sisteme girilir.

    

  4. Başarı notum nasıl hesaplanıyor?

   Yıliçi Notu= 0.2 x ödev ortalaması + 0.3 x Kısa sınav ortalaması + 0.5 x Ara Sınav
   Başarı Notu = 0.2 x Yıliçi Notu + 0.8 x Final Sınavı

    

   Başarı notu

   MADDE 25 – (1) Öğrencilere, aldıkları her eğitim-öğretim çalışması için 100 puan üzerinden verilen not, harf notu şekline dönüştürülerek bir başarı notu olarak takdir edilir. (2) Bu Yönetmelikte belirtilen harf notları dışında bir harf notu kullanılamaz. Harf notları verilirken 100 puan üzerinden alınan notların dağılımı, ilgili öğretim elemanının takdirine bağlıdır.

   1. Harf notlarının 100 puan üzerinden karşılıkları ve katsayıları aşağıda gösterilmiştir:
    Puan Başarı Notu Katsayı
    • 90 – 100 AA 4.00 Mükemmel
    • 85 – 89 BA 3.50 Pekiyi
    • 80 – 84 BB 3.00 İyi
    • 75 – 79 CB 2.50 Yeterli
    • 65 – 74 CC 2.00 Geçer
    • 58 – 64 DC 1.50 Koşullu Başarılı/Başarısız
    • 50 – 57 DD 1.00 Koşullu Başarılı/Başarısız
    • 40 – 49 FD 0.50 Başarısız
    • 39 ve altı FF 0.00 Başarısız

     D
     Devamsız E Eksik N Girmedi G Geçer K Kalır S Süren Çalışma

   2. Yukarıda belirtilen harf notları aşağıdaki gibi tanımlanır:
    1. Bir dersten (AA), (BA), (BB), (CB) ve (CC) harf notlarından birini alan öğrenci ilgili dersi başarmış sayılır.
    2. Bir dersten (DD) veya (DC) notlarından birini alan öğrenci, bu dersi koşullu başarmış kabul edilir. Bu nedenle bir dersten (DC) veya (DD) harf notlarından birini alan öğrencinin bu dersten başarılı sayılabilmesi için o yarıyıl veya izleyen yarıyıl not ortalamasının 2.00 ve üzerinde olması gerekir. Aksi halde (DC) ve (DD) harf notu alınan dersler tekrarlanmak zorundadır.
    3. Genel not ortalaması 3.00 ve üzerinde olan ve herhangi bir ders başarısı (DD) harf notundan düşük olmayan bir öğrenci danışmanının onayıyla üst dönemlerden ders alabilir.
    4. (D) harf notu: Devam koşullarını sağlamayan öğrencilere (D) harf notu verilir.
    5. (E) harf notu: Yarıyıl içi ve yarıyıl sonu sınavları ile diğer değerlendirmelere girmeyen öğrencilere (E) harf notu verilir.
    6. (N) harf notu: E harf notu ilgili dönem sonunda (N) harf notuna otomatik olarak dönüşür.
    7. (G) harf notu: Kredisiz eğitim-öğretim çalışmalarında geçen öğrencilere (G) harf notu verilir. Bu not ortalama hesaplarına dahil edilmez.
    8. (K) harf notu: Kredisiz eğitim-öğretim çalışmalarında başarı göstermeyen öğrencilere (K) harf notu verilir. Bu not ortalama hesaplarına dahil edilmez.
    9. (S) harf notu: Süren çalışmanın ölçme ve değerlendirilmesi en geç yarıyıl sonu değerlendirme dönemi sonunda başarı notuna çevrilir.
    10. Öğrenci değişimi yatay ve dikey geçiş gibi nedenlerle öğrencilerin sunacakları notların bu Yönetmelikteki harf notlarına dönüştürülmesi Senatoca belirlenen esaslar çerçevesince ilgili bölümün intibak komisyonu tarafından
  5. Bütünleme hakkımız var mı?

   2010/2011 akademik dönemi itibariyle yürürlüğe giren Kocaeli Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğince üniversitemiz büneysinde bütünleme sınavı uygulanmamaktadır.

    

UE Sistemine Giriş

Şifre Güncelleme